Október a reformáció hónapja (ORH) nyitó istentisztelet – 2016.10.01.

Nem magánügy

  1. október 01., szombat

„A beszélő Isten gyermekei nem lehetnek némák” – a reformáció hónapjának nyitó istentiszteletén Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke hirdette az igét a Kálvin téri református templomban.

Messze hangzó térzenével vette kezdetét az Október a Reformáció Hónapja elnevezésű rendezvénysorozat. A Bocskai I. Oktatási Központ Egressy Béni Művészeti Középiskolájának Fúvószenekara Tóth Tamás vezetésével hívogatta a téren összegyűlt hallgatóságot az október 1-jei nyitó alkalomra.

A zenés dicsőítés a templomban folytatódott, ahol először a Magyar Pünkösdi Egyház Zenei Misszió kórusa énekelt Schmélné Papp Ágnes vezetésével, majd a Szilágyiné Mátyus Elvira vezette Budafoki Baptista Énekkar. Az este hatkor kezdődő istentiszteleten Gáncs Péter evangélikus elnök-püspök a 96. zsoltár első három verse alapján prédikált, mely szakasz utolsó verse – „Beszéljétek el dicsőségét a nemzeteknek.” – a reformáció hónapjának idei alapigéje.

„Hallottunk kortárs, új énekeket és hallunk majd klasszikusokat is. Azonban egy ének nem attól lesz új, hogy szerzője kortárs – kezdte a MEÖT alelnöke.  – Attól lesz az, hogy nem magunknak éneklünk, hanem Istennek, az Ő szabadításáról, aki Jézus Krisztus.” Mint mondta, az ilyen ének meg tudja újítani azt is, aki énekli, és azt is, aki nyitott szívvel hallgatja. Az ilyen ének afelé a pont felé fordítja az embert, ahol nyilvánvaló Isten szabadítása és szeretete: ez a pont a kereszt szárainak metszéspontja, ahol meglátjuk Jézust.

Az evangélikus püspök elmondta, hogy a Mecsekben van egy kőfeszület, rajta az arany evangéliummal, azonban a jól ismert ige egy betű megváltoztatásával került fel rá: Így szerette Isten a világot. „Ez az így mutat rá Isten egész teremtett világot átható és mindent feláldozó szeretetének erejére” – hangsúlyozta, majd hozzátette: a felolvasott zsoltár írója arra bíztat, hogy Istennek ezt a szeretetét beszéljük el.

Gáncs Péter a Zsidókhoz írt levél első verseit is a hallgatóság elé hozta annak alátámasztásaként, hogy Isten már nem próféták által szól: miután ránk bízta az evangéliumot, rajtunk keresztül akar szólni a világnak, erről szól a zsoltáros felhívása. „El kell beszélni a népeknek, hogyan szerette Isten ezt a világot – folytatta az elnök-püspök. – Mi ezzel az evangéliummal tartozunk mindenkinek, ezt az evangéliumot fedezték fel a reformátorok is: az élő Jézus Krisztust, akiről szól a Szentírás.”

Mint mondta, a reformáció hónapjának első délutánján jó előre tekinteni a hónap utolsó napjára, amikor a résztvevők újra találkozhatnak a Reformációi Emlékparkban, ahol négy oszlopon áll a reformáció négy üzenete. „Az oszlopok közül kimagaslik a „Solus Christus”, hiszen Krisztus az, aki összekapcsolja az eget és a földet, az Istent és az embert” – mutatott rá, majd hozzátette: Őt hirdetni és róla beszélni az embereknek nem lehet magánügye, ezt nem lehet bezárni a templomok falai közé. Luther Márton sem a templomban hirdette ki 95 tételét, hanem közzétette, hogy az utca embere is megtudja: Isten valamit újra szeretne elkezdeni az életében.

A MEÖT alelnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy elég Luther Márton első tételét elolvasni, mely szerint az életünk folyamatos megtérés kell legyen. Ez önmagában is bemutatja, hogy a reformáció nem egy ötszáz évvel ezelőtti esemény, amire illik néha emlékezni, hanem egy megtérési mozgalom, ami átjárta Európát. „Ez nem magánügy, ez közügy, a legnemesebb közügy” – hangsúlyozta és rámutatott, hogy ezért kezdődött a közös ünneplés is a templom előtt, ahol a zeneszó beszélt Istenről. „Azonban hiába énekelnek a kórusok, nem mondhatják el helyettünk, amit Isten rád és rám bízott. Ők éneklik az új éneket, mi pedig beszéljük el az ő dicsőségét minden népeknek” – figyelmeztetett Gáncs Péter.

Az igehirdetés végén elmondta, hogy a „dicsőség” héberül egy komoly, mély tartalmú szó, ami azt jelenti, hogy valaminek súlya van. Nekünk pedig arról kell bizonyságot tenni új énekkel és új élettel, hogy Isten szavának és a hitnek súlya van az életünkben, melyet meghatároz, hogy bízunk Istenben. „Isten úgy szerette a világot, hogy az életébe került ez a szeretet. Súlya van hát az igének és minden szónak, amit Isten ránk bízott, mi ezzel a súlyos szóval tartozunk egymásnak, a világnak és minden népnek” – foglalta össze gondolatait az elnök-püspök.

Az igehirdetést követően az elhangzott zsoltárversekre válaszul a Pozsonyi úti református gyülekezet Hálaadás Kórusa Berkesi Boglárka vezetésével, a Deák téri evangélikus gyülekezet Lutheránia Énekkara pedig Kamp Salamon vezetésével énekelt, majd a MEÖT tagegyházainak vezetői imádkoztak. A MEÖT elnöke, Steinbach József református püspök a 19. zsoltár szavaival dicsőítette az Urat.

„Dicséret és dicsőség légyen tenéked magasságban, dicséret és tisztesség az anyaszentegyházban” – a megnyitó ünnepség végén a résztvevők közösen énekelték a 196. dicséretet, melyet Oláh Gábor vezényelt és orgonán kísért Bódiss Tamás.

Farkas Zsuzsanna, fotó: Dimény András

Forrás: http://www.reformatus.hu/mutat/nem-maganugy/

*

Missziói felhívás ma: „Beszéljétek el dicsőségét a nemzeteknek…” (Zsolt 96,3)

Létrehozva: 2016.10.01. 21:29, frissítve: 2016.10.03. 10:24

Szöveg és fotó: Horváth-Bolla Zsuzsanna

Budapest – „A kegyelemnek súlya van, ahogyan súlya van minden szónak, amit Isten ránk bízott. Ennek a szónak a hirdetésével tartozunk Istennek, a világnak és minden népnek, így tudjuk a zsoltárokban megírt missziói felhívást közvetíteni a ma emberéhez” – mondta Gáncs Péter evangélikus elnök-püspök a reformáció hónapját megnyitó istentiszteleten, 2016. október elsején, a Kálvin téri református templomban Budapesten.

Az istentisztelet előtt a Bocskai I. Oktatási Központ Egressy Béni Művészeti Középiskolájának Fúvószenekara, Tóth Tamás vezetésével zenélt a Kálvin téri református templom előtt.

A zenés istentiszteleten az evangélikus püspök hangsúlyozta: Isten szabadításáról énekelünk régi és új dalainkban egyaránt. Dalaink odafordítják tekintetünket a kereszt két szárának metszéspontjára, ahol Jézust látjuk. „Beszéljétek el dicsőségét a nemzeteknek!” – szól a zsoltáros. Ez a felhívás 2016 őszén „missziói provokáció” abban az Európában, amely sokszor már csak emlékeiben keresztény. Küldetésünk elmondani mindenkinek hogyan szerette Isten a világot.

A püspök kitért arra is: nem véletlen, hogy 499 évvel ezelőtt Wittenbergben Luther Márton nem a templom szószékére, hanem a külső kapura szögezte ki 95 tételét. Azt akarta ugyanis, hogy az utca embere is lássa: Isten újra akar kezdeni valamit az emberek életében. Jézust nem lehet bezárni a templom falai közé, róla beszélni a legnemesebb közügy. A reformáció nem egy fél évszázaddal ezelőtti történelmi esemény, amelyre időnként illik emlékezni, hanem egy ébredési, megtérési mozgalom, amely átjárta egész Európát, sőt még a katolikus egyházat is. A reformáció üzenete az egyedül a Szentírás, az egyedül Krisztus, az egyedül hit által, és az egyedül a kegyelem ma is fontos üzenet – mondta Gáncs Péter.

Jézust kell prédikálnunk mindenkinek. Isten ránk bízta az evangéliumot, rajtunk keresztül akar szólni a világhoz. A kegyelem nem olcsó játékszer, amellyel felelőtlenül lehet garázdálkodni. Súlya van, miként súlya van minden szónak, amit Isten ránk bízott, és ezzel a súlyos szóval tartozunk egymásnak, a világnak és minden népnek – tette hozzá Gáncs Péter.

Az liturgiában részt vett Steinbach József református püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) elnöke, Fischl Vilmos, a MEÖT főtitkára, Szuhánszky István metodista lelkész, Pataky Albert pünkösdi egyházelnök, Mészáros Kálmán korábbi baptista egyházelnök. Az istentiszteleten jelen volt mások mellett Hafenscher Károly, a Reformáció Emlékbizottság miniszteri biztosa.

Az istentiszteleten zenei darabok is elhangzottak, fellépett a Magyar Pünkösdi Egyház Zenei Misszió Kórusa, Schmélné Papp Ágnes,

a Budafoki Baptista Énekkar Szilágyiné Mátyus Elvira,

a Pozsonyi Úti Hálaadás Kórus Berkesi Boglárka,

valamint a Lutheránia Énekkar Kamp Salamon vezetésével.

Az istentiszteleten zenei darabok is elhangzottak. Gárdonyi Zoltán: Mondjatok dicséretet énekét Oláh Gábor vezette, orgonán közreműködött Bódiss Tamás.

Októberben tartják a reformáció hónapját országszerte a MEÖT szervezésében. A programsorozat hagyományosan október 31-én, a reformáció emléknapján zárul.

Forrás: http://evangelikus.hu/ref-honapja-2016-megnyito

*

MTI

Gáncs Péter: Jézusról beszélni a legnemesebb közügy

Budapest, 2016. október 1., szombat (MTI) – Jézust nem lehet bezárni a templom falai közé, róla beszélni a legnemesebb közügy – mondta Gáncs Péter, a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) elnök-püspöke a reformáció hónapját megnyitó istentiszteleten szombat este Budapesten.

A Kálvin téri református templomban megtartott zenés istentiszteleten az evangélikus püspök hangsúlyozta: nem véletlen, hogy 499 évvel ezelőtt Wittenbergben Luther Márton nem a templom szószékére, hanem a külső kapura szögezte ki 95 tételét. Azt akarta ugyanis, hogy az utca embere is lássa: Isten újra akar kezdeni valamit az emberek életében.

A reformáció tehát nem egy fél évszázaddal ezelőtti történelmi esemény, amelyre “időnként illik emlékezni, hanem egy ébredési, megtérési mozgalom”, amely átjárta egész Európát, még azt a katolikus egyházat is, amely eleinte ellenséget látott benne – mondta Gáncs Péter.

Az evangélikus püspök kitért arra: miután Isten “ránk bízta az evangéliumot, rajtunk keresztül akar szólni a világhoz”. Ezért mondja a zsoltáros a reformáció hónapja idei mottójául választott felszólítást: “Beszéljétek el dicsőségét a nemzeteknek!”

Hozzátette: ez a felhívás 2016 őszén “missziói provokáció” abban az Európában, amely sokszor már csak emlékeiben keresztény. A zsoltáros szavai szerint “küldetésünk elmondani mindenkinek, hogy hogyan szerette Isten a világot. Ezzel az evangéliummal tartozunk mindenkinek, akárhonnan, akármilyen szándékkal érkezik” – fogalmazott.

A kegyelem nem olcsó játékszer, amellyel felelőtlenül lehet garázdálkodni. Súlya van, miként “súlya van minden szónak, amit Isten ránk bízott”, és “ezzel a súlyos szóval tartozunk egymásnak, a világnak és minden népnek” – tette hozzá Gáncs Péter.

A liturgiában részt vett Steinbach József református püspök, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) elnöke, Fischl Vilmos, a MEÖT főtitkára, továbbá a magyarországi baptista, metodista és pünkösdi egyház főpásztorai.

Az istentiszteleten jelen volt mások mellett Hafenscher Károly, a Reformáció Emlékbizottság miniszteri biztosa.

Októberben tartják a reformáció hónapját országszerte a MEÖT szervezésében. A programsorozat hagyományosan október 31-én, a reformáció emléknapján zárul.

 

MTI 2016. október 1., szombat 20:00